Ještě nepoužívám pokladnu nebo moje pokladna neumí EET


Nezbývá nic jiného než si vybrat pro vás optimální řešení EET, což můžete udělat pouze v případě dostatečných znalostí EET, v opačném případě vás každý prodejce snadno přesvědčí, že potřebujete právě to jeho řešení a v praxi pak zjistíte, že jste vybrali špatně kvůli nedostatečným znalostem a zkušenostem. Nejdříve se zběžně podívejte na platnou legislativu a metodiku ZDE a pak se přihlaste na EET seminář.

V dalším kroku je potřeba si uvědomit, zda potřebujete EET zařízení mobilní nebo zda bude stát stále na jednom místě. Důležitý je i počet vystavovaných účtenek či způsob přístupu k internetu nebo jaké je zabezpečení místa, kde máte EET zařízení.

Nejhůře na tom jsou ti, co chodí pěšky po zákaznících a potřebují mobilní řešení, protože konečnou cenu počítají až u zákazníka. Zde se nabízí chytrý telefon nebo tablet s EET aplikací, přístupem na internet a příruční (bluetooth) tiskárničkou účtenek, tedy vše na baterky. Výhodou tohoto řešení je nízká pořizovací cena spočívající v zakoupení příruční tiskárničky účtenek komunikující s telefonem či tabletem. Naše zkušenosti s tímto řešením jsou, jak se lidově říká, také "na baterky". Jak telefon, tak tablet jsou zařízení s nízkou životností, u kterých se s provozováním EET nepočítá, mají malou stabilitu systému a častý servis. Problém je zde většinou s kapacitou baterií, pokud je zařízení zapnuté trvale. Při snaze snížit spotřebu vypínáním či usínáním, má pak obsluha často problém s dlouhotrvajícím obnovením internetové komunikace a či komunikace s tiskárnou v době, kdy je potřeba rychle vytisknout zákazníkovi EET účtenku. U těchto zařízení je dokonce problémem i časté opakované propojování kabely, protože dochází k poškození zdířek. V tomto případě by bylo lepší volit nějaké kompaktní EET zařízení, tedy tzv. "vše v jednom" (all in one), která jsou podstatně provozně odolnější.

Lepší možnosti mají ti, co jezdí autem, protože k napájení tiskárny a případně již mnohem odolnějšího notebooku mohou využít autozapalovač, což jim umožňuje použít už i klasické účtenkové tiskárny nebo dokonce i A4 tiskárny v případě potřeby variantního tisku faktury. Zde se jako problém jeví připojení k internetu, i když by šlo využít připojení notebooku k internetu přes chytrý telefon. Nicméně těch pár (někdy doslova) účtenek za den nestojí ani za placení extra internetu na cestách. Není-li totiž dostupný internet, vytiskne se o několik řádek delší účtenka (maximálně o 10) a po příjezdu někam, kde je internet nebo až po návratu zpět lze nechat neodeslané účtenky s webem EET dodatečně odkomunikovat. Zákon ukládá do 48 hodin. Naše zkušenosti s tímto mobilním řešením jsou velmi dobré.

V ostatních případech, kdy jsou již EET zařízení na jednom místě, doporučujeme počítačová řešení, která vyjdou levněji, protože počítač lze využít i na další podnikatelské činnosti. Navíc servisovat počítač bývá výhodnější než servisovat speciální kasu. S výhodou lze využít i již v předchozím případě zmíněný notebook, který lze po práci sbalit a odnést ho i jako bezpečnostní opatření proti vloupání či na dodělání práce doma. Na provoz EET lze využít dokonce i již vyřazený starý počítač, a to dokonce stále ještě i s Windows XP, který je v dnešní době v podstatě bezcenný. Nově pořizované EET řešení zlevní i repasovaný počítač. V případě provozů či dílen, kde nemáte čisté ruce, lze k počítači dokoupit odolné gumové klávesnice. Chcete-li i přes vše výše uvedené pořizovat klasickou pokladnu, pak doporučujeme pořídit pokladnu, která si s počítačem dokáže vyměnit data.